Facebook Półkolonie Rzeszów Nowy oddział w C.H. Nowy Świat Wodzirej

Programy nauczania

Szkraby i Muzyka

Program skierowany jest do dzieci pomiędzy 18 miesiącem, a 4 rokiem życia. Przewiduje zabawy edukacyjne przy muzyce, które wprowadzają maluchy w wyjątkowo ciekawy świat muzykowania.

 

Szkoła Muzyczna YAMAHA z szczególną starannością i rozwagą przygotowała program edukacyjny "Muzyka i Szkraby". Dzieci, które uczęszczają na zajęcie muszą bowiem zostać odpowiednio zachęcone i zmotywowane do wspólnej nauki. Odbywa się ona oczywiście pod przykrywką radosnych i atrakcyjnych zabaw. Rozwój dziecka w okresie 1,5 do 4 roku życia jest bardzo szybki. Rozwijają się błyskawicznie zdolności, charakter, umiejętności. Dzieci uczą się jak można wpływać na swoje ciało i jak wykonywać określone ruchy. Stają się samodzielne i ciekawe świata. Rozwija się mowa i pojawiają się próby naśladowania zarówno rówieśników, jak i osoby dorosłe. Dzieci zaczynają nawiązywać ze sobą kontakty i wspólnie się bawią. Jest to doskonały czas na zaszczepienie u dzieci miłości do wesołego muzykowania.

 

Program edukacyjny "Szkraby i Muzyka" wspiera rozwój dziecka poprzez koncentrowanie się na takich aktywnościach jak taniec, śpiew, zabawy ruchowe. Dzieci słuchają dźwięków, muzykują, a nawet wykonują określone prace plastyczne. Rozwijają swoje uzdolnienia i równocześnie cieszą się z dokonań. Staramy się w maksymalny sposób rozbudzić ciekawość, kreatywność i wyobraźnię malucha. Jest to bardzo ważny krok w zakresie odkrycia talentu i umiejętności w naszym szkrabie.

 

Zajęcia prowadzone są przez zabawną maskotkę - Ośmiorniczkę Kraki. Jest to bardzo pomysłowe rozwiązanie, które wpływa na zwiększenie uwagi uczestników spotkań i zwiększenia atrakcyjności lekcji. Na każdą lekcję wybierany jest określony temat. Może to być chociażby tematyka następujących po sobie pór roku, codziennych aktywności. Wybrana tematyka przewija się w trakcie prowadzenia zajęć - podczas śpiewania, słuchania, ćwiczeń rytmicznych. Na zajęciach wykorzystujemy ponad to instrumenty, dzięki czemu wprowadzamy muzykę do otoczenia dziecka. Kładziemy nacisk na kształcenie wyobraźni muzycznej, uwrażliwienie, odczuwanie radości z wspólnego muzykowania.

 

Program Szkraby i Muzyka przewiduje zastosowanie bardzo zróżnicowanych technik i narzędzi przydatnych w zakresie nauczania. Zarówno śpiew, jak i zabawy ruchowe bardzo pozytywnie wpływają na rozwój dziecka - językowy, ruchowy. W zajęciach z dzieckiem uczestniczy jeden z opiekunów, dzięki czemu wzmocnieniu ulegają wzajemne więzi. Dziecko czuje się akceptowane, docenione, ważne. Rodzice mogą na bieżąco weryfikować postępy jakie czynią ich pociechy w zakresie edukacji muzycznej. Na zajęciach korzystamy z licznych pomocy dydaktycznych - kolorowych książeczek z ilustracjami, płyt, zeszytów. Z powodzeniem można radosne muzykowanie kontynuować z dzieckiem w domu, aby jeszcze bardziej przyczyniać się do jego rozwoju.

 

Jaki jest cel przewodni prowadzenia zajęć w ramach programu Szkraby i Muzyka?

- zdobycie elementarnych kompetencji w zakresie śpiewu, słuchania i grania

- wspieranie rozwoju kreatywności, mowy, wyobraźni

- kształtowanie słuchu muzycznego i kompetencji językowych

 

W jakim wieku można rozpocząć program "Szkraby i Muzyka"?

Zajęcia są przeznaczone dla dzieci od 18 miesiąca do 4 roku życia.

 

Jak liczna jest grupa obecna w trakcie prowadzenia zajęć?

Grupa liczy od 5 do 10 osób. Dzieci przychodzą na lekcje z rodzicem.

 

Jak długo trwają lekcje?

Zajęcia lekcyjne odbywają się jednorazowo ciągu tygodnia i trwają 55 minut.  

Cel przewodni:

dzieci i rodzice zdobywają kompetencje muzyczne "słuchanie => śpiewanie => granie",
wspiera rozwój mowy, wyobraźnię oraz werbalną zdolność wypowiadania się,
jest medium komunikacyjnym - pobudza i kształtuje słuch muzyczny oraz wzmacnia kompetencje językowe dziecka (dodatkowo dzieci i rodzice zdobywają kompetencje muzyczne),
jest aktywnie przetwarzana przez szkraby, które rozwijają muzyczne zdolności antycypacji (przewidywania)

Wiek uczniów:

dzieci pomiędzy 18 miesiącem a 4 rokiem życia, w towarzystwie jednego z opiekunów

Osób na grupę:

od 5 do 10 dzieci wraz z ich rodzicami

Czas nauki:

raz w tygodniu, po 45 minut przez ok. 2,5 roku (30 miesięcy)