Facebook Półkolonie Rzeszów Nowy oddział w C.H. Nowy Świat Wodzirej

Programy nauczania

Gitara klasyczna

"Zabawa na sześciu strunach" to innowacyjny program indywidualnej oraz grupowej nauki gry na gitarze klasycznej w Szkole Muzycznej YAMAHA w Rzeszowie i Łańcucie.  Oferta lekcji gry na gitarze skierowana jest do dzieci od 6 roku życia, a także młodzieży, dorosłych. Z powodzeniem kształcimy też nauczycieli.

 

Jak powiedział wybitny artysta Ludwig van Beethoven po odsłuchaniu profesjonalnego gitarzysty Mauro Giulianiego: "Gitara sama dla siebie jest miniaturową orkiestrą". Nasza placówka edukacyjna zdecydowanie podziela zdanie wyjątkowego muzyka. W gitarze drzemią ogromne możliwości - można z powodzeniem wykorzystać ją zarówno do gry solowej, akompaniamentu, jak i gry kameralnej. Jej szerokie możliwości, wygoda użycia, radość jaką daje sama gra sprawia, że umiejętność gry na gitarze jest bardzo pożądana i popularna. Wyjątkowy charakter omawianego instrumentu wynika z zespołu wielu powiązanych ze sobą czynników.

 

Szkoła Muzyczna YAMAHA prowadzi profesjonalną naukę gry na gitarze klasycznej. Proponujemy studentom bardzo interesujący i motywujący zarazem program nauczania oraz niezbędne pomoce dydaktyczne. Zatrudniamy kompetentną kadrę, która szkoli skutecznie i w wysoce przyjemnej atmosferze. Nauka gry zespołowej, solowej, improwizacji, akompaniamentu bazuje na repertuarze zapożyczonym z muzyki jazzowej, klasycznej oraz popularnej. Kompetentni nauczyciele pokażą jak wykorzystać możliwości instrumentu w zależności od konkretnych okoliczności.

 

Jaki jest cel prowadzenia zajęć w zakresie nauki gry na gitarze klasycznej?

- opanowanie rozległej gamy utworów z różnych stylów muzycznych (zarówno solowe, jak i zespołowe)

- doskonalenie nauki gry na instrumencie poprzez technikę stopniowania trudności w utworach repertuarowych oraz specjalistyczne ćwiczenia (jogging strunowy)

- stała praca nad harmonią, rytmem, linią melodyczną, kształceniem słuchu, rozwijanie kreatywności

- stosowanie zróżnicowanych sposobów nauczania, technik łączących poszczególne elementy doskonalenia słuchu

 

W jakim wieku można rozpocząć naukę gry na gitarze klasycznej?

Naukę gry na instrumencie mogą rozpocząć dzieci od 6. roku życia. Zachęcamy do zajęć także młodzież i osoby dorosłe.

 

Jak liczna jest grupa obecna w trakcie prowadzenia zajęć?

Zajęcia prowadzone są indywidualnie lub w razie zainteresowania w grupie. Zajęcia grupowe nie mają ściśle określonej liczebności kursantów. Zależne jest to bowiem przede wszystkim od faktu, jaki poziom umiejętności posiadają studenci oraz jakim programem kształcenia podążają.

 

Jak długo trwają lekcje gry na gitarze?

Zajęcia odbywają się raz w tygodniu. Trwają 45 minut (w przypadku zdecydowania się na lekcje indywidualne) lub 55 minut (w przypadku zdecydowania się na lekcje grupowe).  

Cele zajęć:

solowe i zespołowe (ensemble) opanowanie szerokiej palety utworów różnorodnych stylistycznie,
kształcenie techniki gry na gitarze, poprzez stopniowanie trudności w utworach repertuarowych oraz poprzez specjalne ćwiczenia - "jogging strunowy",
urozmaicanie przebiegu lekcji, technikami integrującymi elementy kształcenia słuchu, improwizacji oraz grania akompaniamentów do różnych piosenek,
praca nad LINIĄ MELODYCZNĄ, HARMONIĄ, RYTMEM, GRĄ ZESPOŁOWĄ, KSZTAŁCENIEM SŁUCHU oraz KREATYWNOŚCIĄ.

Wiek uczniów:

dzieci w wieku szkolnym od 6 roku życia, młodzież i dorośli

Ilość osób podczas zajęć:

Lekcje gry na gitarze odbywają się indywidualnie albo w grupach (w zależności od programu i poziomu umiejętności)

Czas trwania lekcji:

Lekcje indywidualne: raz w tygodniu po 45 min (teoria + nauka gry na instrumencie)
Lekcje grupowe: raz w tygodniu po 55 min (teoria + nauka gry na instrumencie)